Prikaz najboljeg Sony Ericsson Android telefona – Xperia arc S
Dolazak na tržište novog pulena Sony Ericsson-a predstavlja pravo otkrovenje. Xperia Arc S trenutno predstavlja jedan od najboljih telefona na Android tržištu. Ukoliko ste u prethodnih par meseci priželjkivali Xperia Arc telefon, evo prave nadogradnje za vas.
Moj prvi utisak nakon što sam ugledao ovaj mobilni uređaj po prvi put, bio je jednostavno iznenađujući. Pogled na ovaj telefon će vam jednostavno izmamiti osmeh. Činjenica da ga možete naći i u beloj boji, jednostavno će vas ostaviti bez teksta.
Ovo je vrlo verovatno jedan od najkompaktnijih Android uređaja u klasi veličine ekrana iznad 4 inča. Njegovo tanko telo, učiniće vam lakim njegovu svakodnevnu upotrebu.
Moj prvi susret sa ovim uređajem je bio u Telenorovoj prodavnici i prvenstveno svojim izgledom mi je momentalno privukao pažnju, da sam istog trenutka poželeo da ga posedujem. Ako ništa drugo, onda zbog činjenice da bar svojim izgledom odudara iz mase drugih Androida koji jako nalikuju jedan drugom, kao jaje jajetu.
Žao mi je što vam u ovoj recenziji neću prikazati unboxing ovog modela, ali razloge za to navešču vam kasnije.
Sedam meseci nakon izlaska modela Xperia Arc, usledila je prva nadogradnja. Ne mogu reći nepotrebna, ali na vama je da donesete odluku oko ovoga. Sony Xperia Arc S je se od svog prethodnika razlikuje samo po brzini procesora i rezoluciji kamere.
Sony Ericsson Xperia Arc S recenzija
Specifikacije
- Quad-band GSM /GPRS/EDGE podrška
- 3G sa 7.2 Mbps HSDPA i 5.76 Mbps HSUPA
- 4.2″ 16M-boja kapacitativni LCD ekran na dodir sa LED osvetljenjem, FWVGA rezolucije (480 x 854 piksela) sa Sony Mobile BRAVIA engine-om za prikaz slike i videa
- Android OS v2.3.4 Gingerbread
- 1.4 GHz Scorpion procesor, Adreno 205 grafički procesor, Qualcomm Snapdragon MSM8255 čipset
- 512 MB RAM
- 8 MP autofokus kamera sa LED blicom i geotagging-om, 3D Sweep Panorama
- Snimanje videa rezolucije 720p @ 30fps sa kontinualnim autofokusom i stereo zvukom (dva mikrofona)
- Wi-Fi b/g/n i DLNA
- GPS sa A-GPS-om
- microSD slot do 32GB (8GB kartica uključena u cenu)
- Accelerometar and senzor daljine
- Standard 3.5 mm audio jack
- Stereo FM radio sa RDS-om
- microUSB port (za punjenje) i stereo Bluetooth v2.1
- Biranje glasom
- Adobe Flash 11 podrška
- Sistemska Facebook integracija
- microHDMI port
- Ultra tanak (8.7mm na najtanjem mestu)
Glavne mane
- Postojanje dvojezgarnih procesora i boljih grafičkih čipova kod konkurencije
- Nedostatak prednje kamere
- Nemogućnost menjanja microSD kartice tokom rada
- Posebno dugme za fotografisanje na kućištu telefona nije previše zgodno za korišćenje
Uzimajući u obzir specifikacije ovog proizvoda, potpuno prirodno nam se nameće pitanje da li nam je ovaj uređaj zaista potreban. Ukoliko već posedujete Xpreria Arc, odgovor je ne. Koja je zapravo osnovna razlika između ova dva proizvoda?
Igranjem njegovim softverom, uspeo sam bez problema root-ovanjem telefona da podignem takt procesora na čitava 2 GHz. Time dobijamo najbrži telefon na tržištu. Ukoliko ste ponosni vlasnik nekog Android uređaja sa dvojezgarnim procesorom, tipa Samsung Galaxy S II, možda ćete se nasmejati na ovu izjavu. Imajući u vidu da najnoviji Android verzije 4, Ice Cream Sandwich, još uvek nije izašao iz beta faze, poslednja zvanična verzija Androida 2.3.x Gingerbread, ne poseduje pravu podršku kojom bi iskoristila moć dvojezgarnog procesora, tako da ova činjenica svrstava Xperia Arc S, po pitanju brzine procesora, u najbrži telefon na tržištu.
Nedostatak kamere sa prednje strane, za nekog može predstavljati pravu manu. Iz ličnog iskustva mogu tvrditi da video poziv, u životu, više od tri puta nisam koristio, iako slobodno mogu reći da spadam u ljude koji su među prvima usvojili ovu opciju 3G telefona. Međutim, da ne zaboravimo da telefoni nisu više samo telefoni, nego pravi mali računari sa brzim internet vezama, veliki minus predstavlja nemogućnost upotrebe ugrađenog Google Video Chat-a ili video poziv na Skype-u. Koliko vam je ova opcija zaista presudna za izbor telefona, odlučite sami.
Da bih ovaj tekst bio potpuno fer, Xperia Arc S dolazi sa fabrički ugrađenim Androidom 2.3.4, i Timescape korisničkim interfejsom, koji slobodno mogu reći, po pitanju izgleda i funkcionalnosti, svojom dubokom integracijom društvenih mreža u operativni sistem, potpuno nadmašuje izgled korisničkog interfejsa svih ostalih proizvođača. Ne moram da pominjem da telefon dolazi sa ugrađenim Swype-om, programom koji vam omogućava brzo kucanje teksta jednostavnim prevlačenjem prsta od slova do slova u reči. Swype stiže sa integrisanim srpskim jezikom (kao i svim „domaćim jezicima“, među kojima su hrvatski, bosanski, makedonski, slovenački i drugi), a ima i mogućnost za automatsko učenje svih novih reči koje upotrebljavate u svom rečniku (zgodno za upotrebu slenga ili za specifična narečja kojih ima puno).
Još neke od osnovnih prednosti ovog telefona su sledeće.
- Sony 3D široke fotografije sa prevlačenjem: panorama fotografije koje možete automatski prikazati na nekom kompatibilnom 3D TV-u
- Opcija snimanja sadržaja ekrana – napravite snimak bilo kog ekrana Xperia-e jednostavnim pritiskom na taster za gašenje telefona
- Duboka integracija Facebook-a u samom operativnom sistemu – možete deliti i „lajkovati“ sadržaj direktno iz vašeg audio/video plejera
- Swipe unos teksta – works just like the popular Swype, sa podrškom T9 Trace za vaš maternji jezik
- USB on-the-go funkcionalnost (zahteva Sony Ericsson LiveDock)
- Mogućnost povezivanja tastature, miša i HDMI ekrana (TV) i upotrebu kao priručni Android računar (opet zahteva Sony Ericsson LiveDock ili neku improvizovanu varijantu uz upotrebu micro USB to USB konektora)
Sve ove specifikacije i mišljenja ste mogli već da pročitate na bilo kom drugom sajtu, ali da bi ste nastavili sa čitanjem konkretnog testa ovog telefona, pređite na sledeću stranu.
Sadržaj kutije
Hardverski dodaci
Kompletna recenzija telefona Sony Ericsson Xperia arc S sledi jako brzo, zajedno sa video testom. Za nastavak ovog teksta, pratite nas i dalje!